What’s on TCM: February 2014

Norma Shearer with OscarHappy February, everyone!  I hope you have plenty of room on your DVRs because it’s almost time for this year’s round of 31 Days of Oscar.

This year, TCM has organized their schedule for 31 Days based on which categories the movies were nominated for.  Saturdays and Sundays are both dedicated to Best Picture nominees/winners, Wednesdays to Supporting Actor/Actress nominees/winners,  Thursdays to Best Actress nominees/winners, and Fridays to Best Actor nominees/winners.  The categories for Mondays and Tuesdays are a mixed bag of categories including Foreign film, Best Song, and Best Costume Design.

I know a lot of people like trying to see every Best Picture nominee so if you’re one of those people, this month is going to be a goldmine for you.  Where else can you turn on the TV one night and see every Best Picture nominee from the 1929/1930 Oscars?

Not only are there a lot of great movies this month, there’s also a new documentary to look forward to.  On February 1st, TCM will be premiering their new documentary And the Oscar Goes To…, all about the history of the Academy Awards.

Now, let’s get a closer look at the schedule!

The full schedule for this year’s 31 Days of Oscar schedule is available to download here.

February 1:  31 Days of Oscar kicks off in a big way with a marathon of all ten Best Picture nominees from 1939.  Goodbye, Mr. Chips at 6:00 AM; Of Mice and Men at 8:00 AM; Ninotchka at 10:00 AM; Wuthering Heights at 12:00 PM; Stagecoach at 2:00 PM; Mr. Smith Goes to Washington at 3:45 PM; The Wizard of Oz at 6:00 PM; Gone With the Wind at 10:00 PM; Dark Victory at 2:00 AM; and Love Affair at 4:00 AM.  At 8:00 PM is the premiere of the new documentary And the Oscar Goes To… There isn’t an encore of that today, but it will be re-run throughout the month.

February 2: It’s a general Best Picture nominee marathon during the day with The Letter at 6:00 AM, Kings Row at 7:45 AM, and 12 Angry Men at 6:15 PM.  For prime time, it switches to a 1945 Best Picture nominee marathon with The Lost Weekend at 8:00 PM, an encore of And the Oscar Goes To… at 10:00 PM, Bells of St. Mary’s at 12:00 AM, and Spellbound at 2:15 AM.

February 3:  Into costume design?  Today has a Best Costume Design winners and nominees marathon including How to Marry a Millionaire at 9:00 AM and It Should Happen to You at 1:00 PM.  For prime time, it’s all about Best Costume Design nominees from 1954 with A Star is Born at 8:00 PM and There’s No Business Like Show Business at 12:30 AM.

February 4:  Take a look at some Best Foreign Language Film nominees today with La Strada at 6:45 AM, The Burmese Harp at 8:45 AM, The Virgin Spring at 10:45 AM, Closely Watched Trains at 12:15 PM, The Battle of Algeirs at 1:45 PM, Z at 3:45 PM, and Babette’s Feast at 6:00 PM.  Then it’s on to Best Director nominees from 1932/33 with Lady for a Day at 8:00 PM, Cavalcade at 10:00 PM, and Little Women at 12:00 AM.

February 5:  Spend tonight with some of 1946’s Best Supporting Actor nominees with The Best Years of Our Lives at 8:00 PM, The Razor’s Edge at 11:00 PM, and Notorious at 1:30 AM.

February 6:  Today is all about Best Actress nominees with Romance at 8:00 AM, The Constant Nymph at 9:30 AM, Caged at 11:30 AM, What Ever Happened to Baby Jane at 3:30 PM, Wait Until Dark at 6:00 PM, and Who’s Afraid of Virginia Woolf? at 8:00 PM.

February 7:  It’s all about 1953’s Best Actor nominees tonight with From Here to Eternity at 8:00 PM, Stalag 17 at 10:15 PM, and The Robe at 2:30 AM.

February 8:  It’s another Best Picture nominee during the day with The Maltese Falcon at 10:30 AM, How the West Was Won at 12:15 PM, Mister Roberts at 3:15 PM, and Auntie Mame at 5:30 PM.  The spotlight shifts to Best Picture nominees from 1949 with The Heiress at 8:00 PM, All the King’s Men at 10:00 PM, and A Letter to Three Wives at 2:30 AM.

February 9:  Even more Best Picture nominees with The Magnificent Ambersons at 6:45 AM and The Good Earth at 8:30 AM.  Starting at 8:00 PM and continuing into the next day is a marathon of 1936’s Best Picture nominees.  First up is Dodsworth, followed by The Great Ziegfeld at 10:00 PM, Anthony Adverse at 1:15 AM, and Romeo and Juliet at 4:00 AM.

February 10:  1936’s Best Picture nominees continue with The Story of Louis Pasteur at 6:30 AM, A Tale of Two Cities at 8:00 AM, San Francisco at 10:30 AM, Three Smart Girls at 12:30 PM, Libeled Lady at 2:00 PM, and Mr. Deeds Goes to Town at 4:00 PM.  Then it’s on to 1945’s nominees for Best Original Screenplay with The Great McGinty at 8:00 PM, Foreign Correspondent at 9:30 PM, The Great Dictator at 12:00 AM, Angels Over Broadway at 2:15 AM, and Dr. Ehrlich’s Magic Bullet at 4:45 AM.

February 11:  Today’s daytime lineup is amazing!  All nominees and winners for Best Original Screenplay, there’s Hail the Conquering Hero at 6:45 AM, The Lady Eve at 8:30 AM, Ball of Fire at 10:15 AM, Adam’s Rib at 12:15 PM, Designing Woman at 2:00 PM.

February 12:  Best Supporting Actress nominees get the spotlight today with Singin’ in the Rain at 9:30 AM, Some Came Running at 11:15 AM, Imitation of Life at 1:45 PM, and The Manchurian Candidate at 4:00 PM.

February 13:  It’s a night of 1942’s Best Actress nominees with My Sister Eileen at 8:00 PM, Mrs. Miniver at 10:00 PM, Now Voyager at 12:30 AM, Woman of the Year at 2:45 AM, and The Pride of the Yankees at 4:45 AM.

February 14:  Tonight’s theme is Best Actor nominees from 1955 with East of Eden at 8:00 PM, Marty at 10:15 PM, Love Me or Leave Me at 12:00 AM, The Man With the Golden Arm at 2:30 AM, and Bad Day at Black Rock at 5:00 AM.

February 15:  Best Picture nominees are back with She Done Him Wrong at 6:30 AM, The Talk of the Town at 8:00 AM, Father of the Bride at 10:00 AM, The Goodbye Girl at 12:00 PM, and Butch Cassidy and the Sundance Kid at 4:00 PM.  For prime time, it’s all about 1929/1930’s Best Picture nominees with All Quiet on the Western Front at 8:00 PM, The Big House at 10:30 PM, The Divorcee at 12:15 AM, The Love Parade at 2:00 AM, and Disraeli at 4:00 AM.

February 16:  Another day of Best Picture nominees with Seven Brides for Seven Brothers at 6:00 AM, Here Comes Mr. Jordan at 8:00 AM, The Thin Man at 10:00 AM, State Fair (1933) at 11:45 AM, Picnic at 1:30 PM, The Lion in Winter at 3:30 PM, Cat on a Hot Tin Roof at 6:00 PM.  Then it’s on to 1951’s Best Picture nominees with A Place in the Sun at 8:00 PM, An American in Paris at 10:15 PM, and A Streetcar Named Desire at 12:15 AM.

February 18:  During the day, all of the movies are Best Song winners and nominees.  The Umbrellas of Cherbourg at 8:00 AM, The Thomas Crown Affair at 9:45 AM, The Way We Were at 11:30 AM, Meet Me in St. Louis at 1:30 PM.  And then it’s a night of Best Editing nominees from 1959 with Ben-Hur at 8:00 PM, North By Northwest at 12:00 AM, and Anatomy of a Murder at 2:30 AM.

February 19:  Tonight is all about 1937’s Best Supporting Actor nominees.  There’s Topper at 8:00 PM, The Life of Emile Zola at 10:00 PM, The Awful Truth at 12:15 AM, Lost Horizon at 2:00 AM, and The Hurricane at 4:15 AM.

February 20:  It’s back to Best Actress nominees with The Letter (1929) at 6:15 AM, Madame X (1929) at 7:30 AM, Mogambo at 9:30 AM, Leave Her to Heaven at 1:30 PM, and Splendor in the Grass at 5:30 PM.  Starting at 8:00 PM, it changes to Best Actress nominees from 1934 with Of Human Bondage at 8:00 PM, It Happened One Night at 9:30 PM, One Night of Love at 11:30 PM, and The Barretts of Wimpole Street at 1:00 AM.

February 22: Tonight’s theme is Best Picture nominees from 1948 with The Red Shoes at 8:00 PM, Hamlet at 10:30 PM, The Snake Pit at 1:30 AM, The Treasure of the Sierra Madre at 3:30 AM, and Johnny Belinda at 5:45 AM.

February 23:  A marathon of 1938’s Best Picture nominees starts tonight with The Adventures of Robin Hood at 8:00 PM, You Can’t Take it With You at 10:00 PM, Pygmalion at 12:15 AM, Alexander’s Ragtime Band at 2:00 AM, and Boys Town at 4:00 AM.

February 24:  The 1938 Best Picture nominees continue with Four Daughters at 6:00 AM, The Citadel at 8:00 AM, Grand Illusion at 10:00 AM, Jezebel at 12:00 PM, and Test Pilot at 2:00 PM.

February 26:  See Best Supporting Actress winners Claire Trevor in Key Largo at 7:00 AM, Gloria Grahame in The Bad and the Beautiful at 11:15 AM, and Shirley Jones in Elmer Gantry at 1:30 PM.  In the evening, it’s all about 1941’s Best Supporting Actress nominees with The Great Lie at 8:00 PM, The Little Foxes at 10:00 PM, How Green Was My Valley at 12:15 AM, and Sergeant York at 2:30 AM.

February 27:  Best Actress winners and nominees are back with Coquette at 5:15 AM, Morning Glory at 7:00 AM, Dangerous at 8:30 AM, Kitty Foyle at 10:00 AM, Anastasia at 12:00 PM, Butterfield 8 at 2:00 PM, Two Women at 4:00 PM, The Prime of Miss Jean Brodie at 6:00 PM, The Sin of Maledon Claudet at 8:00 PM, Emma at 9:30 PM, and The Guardsman at 11:00 PM.  Late at night, the focus changes to Best Actor nominees and winners with Dr. Jekyll and Mr. Hyde at 12:30 AM, The Champ at 2:15 AM, and A Free Soul at 3:45 AM.

February 28:  Even more Best Actor nominees and winners with Captains Courageous at 7:15 AM, The Philadelphia Story at 9:15 AM, Yankee Doodle Dandy at 11:15 AM, Casablanca at 8:00 PM, Watch on the Rhine at 10:00 PM, and The Human Comedy at 3:00 AM.

Advertisements